رضایت‌ جنسی زوجین

رضایت‌ جنسی زوجین

       یکی از شاخص‌های مهم رضایت‌مندی زوج‌ها از یکدیگر، رضایت جنسی است (برزنیاک و ویسمن[۱] ، ۲۰۰۴). باومیستر[۲] (۲۰۰۱) به این مسئله اشاره می‌کند که رابطه جنسی برای مردها بیش‌تر از زن‌ها سود و منفعت دارد و مردها از رابطه جنسی که دارند، لذّت بیشتری را به نسبت زن‌ها تجربه می‌کنند و زن‌ها بیشتر تجربه ناخرسندی را دارند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد با افزایش رضایت زناشویی و رضایت جنسی در زوج های گروه های سنی مختلف، سلامت روان آنان نیز به طور معناداری افزایش می‌یابد .

رضایت جنسی به خصوص در اوایل زندگی زناشویی، چارچوبی را برای زوجین ایجاد می‌کند که در آن می‌توانند عشق، صمیمیت، لذت و محبت را به بهترین شکل ممکن تجربه کنند. پژوهش‌ها نیز نشان داده است که رضایت جنسی، باعث افزایش صمیمیت بین زوج ها، افزایش رضایت آنها از یکدیگر و درنتیجه افزایش سلامت روان آنها می شود (یو، برتل، دی، گانگاما[۳]، ۲۰۱۴ ؛ هیمن، لانگ، اسمیث، فیشرو همکاران[۴]،۲۰۱۱ ) و برعکس رضایت زناشویی بر کیفیت و میزان سلامت روان، میزان احساس تنهایی و میزان لذت جنسی افراد تاثیر دارد (یو و همکاران، ۲۰۱۴).

مسئله مهم این است که رضایت‌مندی زناشویی و جنسی، فقط محدود به اوایل زندگی زناشویی نیست و در سال‌های بعد نیز جستجو می‌شود.

امروزه به دلیل توسعه زندگی شهری، تأثیر فرهنگ غربی، آموزش‌های نوین، گستردگی ارتباطات،  ارزش‌ها و ایده‌های در حال تغییر، اهمیت رو به رشد زندگی جنسی و غیره، رابطه عاطفی بین زن و شوهر اهمیت قابل ملاحظه‌ای را به دست آورده است.

برخی از پژوهش‌ها نشان داده‌اند که مسائل جنسی، از لحاظ اهمیت، در ردیف مسائل درجه اول یک زندگی زناشویی قرار می‌گیرند. عنایت و پنجه‌بند( ۱۳۹۴)، در پژوهش خود، روابط جنسی ناموفق زوجین را علت اصلی طلاق‌های عصر حاضر می‌دانند.

 مطالعات ازگلی و همکاران(۱۳۹۳) نشان دادکه درگذر ازمشکل جنسی، با نبودن مرجع علمی مسئول سلامت جنسی، زوجین موفق نیستند زیرا این تلاش‌ها در زیر چتر مداخلات علمی جامع نگر نیست.  ازطرفی باتوجه به فقدان مهارت‌های ارتباطی وحل تعارض، زوجین در برطرف کردن اختلال و مشکل جنسی ، ناتوان هستند لذا رابطه زناشویی آسیب می‌بیند .

اختلال در روابط جنسی، در ارتباط تنگاتنگ با اختلالات روابط عاطفی زوجین است و بدون ارتباط عاطفی مداوم و صمیمیت زوجین، نمی توان رضایت جنسی مطلوبی را جستجو کرد.


[۱] Brezsnyak, M., & Whisman, M. A

[۲] Baumeister, R. F. (Ed.).

[۳] Yoo, H., Bartle-Haring, S., Day, R. D., & Gangamma, R

[۴] Heiman, J.R., Long, J.S., Smith, S.N., Fisher, W.A., Sand, M.S., & Rosen, R.C.

عباسی، وحیده؛ (۱۳۹۷)، بازشناسی معنایی خیانت زناشویی از نظر زنان ایران ، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *