زندگی زناشویی خشنود

واقعیت این است که روش واحدی به منظور داشتن زندگی زناشویی خشنود وجود ندارد. عناصر اصلی وجود دارند که در اغلب ازدواج‌های خشنود و شاد مشاهده می‌شوند.

بعضی از قواعد مشترکی که در ازدواج‌های موفق و خشنود مشاهده می‌شود عبارتند از :

  • در یک زندگی زناشویی موفق، بادوام و توأم با رضایت خاطر، زن و شوهر به یکدیگر احترام می‌گذارند. در اینگونه زندگی، هریک از همسران ویژگی‌ها یا توانایی‌هایی قابل احترام را در دیگری می‌یابند.

هرچقدر میدان احترام‌گذاری به یکدیگر وسیع‌تر باشد، زندگی زناشویی رضایتمندانه‌تر خواهد بود، این همسران تأیید و ارزش‌گذاری خود برای همسرشان را نشان می‌دهند و به طور پیوسته کارهایی را انجام می‌دهند که عواطف، عشق و احترامشان را به یکدیگر نشان می‌دهد. به عبارتی زن و شوهرهای راضی یکدیگر را تحسین می‌کنند.

  • زوج های موفق و خشنود نسبت به یکدیگر بردبار هستند. آنها درک می کنند که احتمال خطا کردن همسرشان و خودشان نیز وجود دارد. آنها انسان را موجودی می‌دانند که امکان خطا و اشتباه برای او وجود دارد و به همین خاطر توان بخشیدن همسرشان را دارند.

این زوج ها مسئولیت رفتار خود را می پذیرند و انتظار ندارند که شریک زندگی‌شان مسئول شاد و خوشحال نگه داشتن آنها باشد. به همین دلیل از سرزنش و انتقاد یکدیگر اجتناب می‌کنند و با همدلی به سخنان یکدیگر گوش داده و در جست و جوی عواملی هستند که در روابط آنها تأثیر مثبت به جای بگذارد.

  • زوج های موفق بر پایه‌ی اعتماد متقابل تشریک مساعی می‌کنند. تشریک مساعی به زوج امکان صرف وقت، انرژی، رغبت و اطمینان به درگیر شدن در فعالیت‌ها و کارهای مربوط به زندگی زناشویی را می‌دهد.

  • در یک ارتباط زناشویی توأم با حس همکاری و مشارکت، ممکن نیست زن و مرد همیشه با هم موافق باشند. زوج‌های موافق می‌توانند به راحتی مخالفت خود را اعلام کنند و این امر از طرف همسر مورد پذیرش قرار می‌گیرد. آنها به دنبال راه حلی می‌گردند که مورد تأیید هر دو قرار گیرد.

دکتر علی محمد نظری، ۱۳۸۶، مبانی زوج درمانی و خانواده درمانی


کانال تلگرامی «کانون گرم» http://@kanongarm

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *