تغییراتی که در فرهنگ خانواده ها ایجاد شده است

تغییراتی که در فرهنگ خانواده ها ایجاد شده است

حدود پنجاه سال قبل بچه ها یا اصلا تلویزیون نمی دیدند یا خیلی کم تماشا می کردند . خانواده ها  کانون گرم و مستحکم بودند .و پدر و مادر به هم احترام می گذاشتند . امروزه نیمی از بچه ها چند ساعت در روز تلویزیون تماشا می کنند . آنها در طی روز مدت خیلی کمی را با پدر و مادر خود هستند .

تحقیقات نشان می دهد که در بعضی خانواده ها ، خانه و دفتر کار جای شان باهم عوض شده است . خانه به محلی ساکت و بی روح که فقط تیک تاک ساعت در آن شنیده می شود و پانزده دقیقه غذا خوردن با اعضای خانواده پس از دیدن یک مسابقه فوتبال خوشبینانه ترین حالت است .

اما در محل کار ، روابط دوستانه و آرامش بخشی وجود دارد . در مقایسه با خانه ، محل کار یک پناهگاه به نظر می رسد . بهشتی از معاشرت های دوستانه . در نتیجه افراد ترجیح می دهند روز های کاری شان را طولانی تر کنند ، چون محیط کار را بیشتر از خانه دوست دارند .

در محیط کار پاداش ها بیرونی و مادی است . از جمله اظهار قدردانی ، ترفیع ، جبران زحمات و تشویق با افزایش حقوق و دستمزد . اما در خانه پاداش ها درونی است . کسی برای ایفای نقش پدری و مادری به والدین پاداش نمی دهد . شما برای این کار چیزی عایدتان نمی شود ، بلکه برای این کار هزینه هم می کنید . کسی از شما برای انجام بهتر نقش تان تعریف و تمجید نمی کند . تنها پاداش شما به عنوان یک پدر و مادر ، رضایت خاطری است که از ایفای این نقش احساس می کنید .

« که البته پاداش کمی نیست »

به این سوالات فکر کنید :

فکر می کنید تلویزیون  ،  ماهواره   ، کامپیوتر یا شبکه های اجتماعی چه تاثیری بر شما و فرزندانتان گذاشته است ؟ آیا شما را مهربان تر می کند ؟ متفکر تر می کند ؟ آیا در ایجاد ارتباط قوی با خانواده تان به شما کمک می کند ؟

مادری می گفت ، کودکش پس از چندین ساعت تماشای تلویزیون به او گفته بود :« مادر ، چرا همه یکدیگر را می کشند ؟ » این کودک باور کرده بود که آنچه می بیند واقعی است . شاید خودتان شاهد کودکانی بوده باشید که پس از تماشای یک فیلم  ،کارتون  یا بازی کامپیوتری خشن ، به دنبال اسلحه اسباب بازی خویش می گردد . ! یا اسلحه به دست به تماشای فیلم ادامه می دهد .

درست است که همه فناوریهای عصر کنونی مزایایی دارد و نمی توان منکر آن شد ولی برای خانواده ها مهم است که از جنبه های مثبت این فن آوری ها استفاده کنند و جنبه های منفی آن را به حداقل برسانند .

از خود بپرسید مهم ترین لحظات زندگی شما کدام لحظه بوده است ؟ اگر این لحظات برای شما لحظاتی باشد که دور از خانواده بوده اید ، باید خطر را در کمین خود و خانواده تان احساس کنید . باید بدانید که همسر و فرزندان شما هم ممکن است این لحظات خوبی و شادی را دور از شما تجربه کنند .

آرزو و کوشش برای پرورش یک خانواده موفق ، درست مانند بند بازی در جایی بلند است . فنی که مستلزم مهارت خیلی زیادی است . و هیچ محل اتکا و تور نجاتی نیز در آن نیست .

مهارت های ارتباطی و رفتاری ،  بخصوص در خانواده نیاز به آموزش و تمرین و ممارست دارد. و غفلت از آن پشیمانی به بار می آورد .. 

https://telegram.me/kanongarm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *