۵- گذشته خود را فراموش کنید.

ده راز برای کسب موفقیت و آرامش درون-۵- گذشته خود را فراموش کنید.

گذشته ی شما ، و «رد زندگی شما» در حقیقت چیزی جز اثری که پشت سر گذاشته اید، نمی باشد.

گذشته شما با هیچ منطق و استدلالی مسئول آنچه امروز تجربه می کنید یا در مورد آن دچار شکست می شوید، نمی باشد. گذشته فقط یک رد است نه بیشتر. گذشته ردی است که پشت سر گذاشته اید، پس چرا واقعا پشت سر نمی گذارید؟

  • قربانی گذشته خود نباشید.

بیشتر مردم با گذشته زندگی می کنندو با تکیه بر گذشته شخصی خود و رخدادهای آن زندگی خویش را سپری می کنند تا رفتارهای متناقض و خودسرکوب گرانه یا کمبودهای زندگی خویش را توجیه نمایند.

آنان به بیماری ها، دردها، بدرفتاری ها، کمبودهای گذشته خویش می چسبند. اینها جمله هایی هستند که برای معرفی خود به کار می برند: «من الکلی هستم، زمانی که کودکی بیش نبودم والدینم مرا رها کردند، والدینم طلاق گرفتند و …»

گذشته شما پایان یافته است. با وابستگی به گذشته ی خود نه تنها تضمین می کنید که امروز از حرکت و جنبش باز خواهید ایستادبلکه مانع از شفابخشی خویش نیز می گردید.

عکس این قضیه نیز صادق است. بسیاری از مردم به روزهای خوب گذشته اشاره می کنند و به این دلیل که آن روزها برای همیشه پایان یافته اند، نمی توانند امروز احساس شادی و کامیابی داشته باشند.

  • گذشته خود را بپذیرید

در جهانی که دارای نظامی هوشمند و توسط نیروی خلاق الهی و آفریدگار جهان حمایت می شود، بسیار واضح است که هیچ واقعه ای تصادفی و اتفاقی نیست. گویی باید پذیرفت آنچه در گذشته انجام شده است واقعاً بایستی صورت می گرفته و شما بایستی این  مراحل را طی می کردید تا به این مرحله از زندگی خود که اکنون در آن قرار دارید، برسید .

  • از بند گذشته خویش رها شوید.

می توانید تمام شب را به خاطر گذشته  و رخدادهایی که در گذشته رخ داده است، گریه کنید و تمام آرزویتان این باشد که کاش می توانستید آنها را پاک کنید یا زمان را به عقب برگردانید اما می دانید که اشک های شما نمی توانند حتی یک واژه از گذشته شما را بشویند.

توصیه می کنم یک مداد بردارید و با دلسوزی و مهربانی اجازه دهید تمام واژه ها، زخم ها، جرحات، دردها و رنج های گذشته نوشته شوند. آنگاه تمام آنچه را که آموخته اید و تجربه کرده اید، بپذیرید، مورد بررسی قرار دهید ، درک کرده و قبول شان کنید و به همه ی آنها عشق بورزید.

اگر گذشته ی خود را جمع بندی کنید، بپذیرید و درک کنید. این مسئله به شما قدرتی می بخشد که با آن می توانید گذشته ی خویش را به موسیقی، شعر، نقاشی، آیین و مراسم مذهبی یا هر چه که احساس می کنید برای آن کار فرا خوانده شده اید، تبدیل کنید یا اینکه به روش بی نظیر و منحصر به فرد خود، گذشته ی خویش را دور بیندازید.

  • فقط زمان حال را در اختیار دارید

آزاد باشید تا خود را در زمان حال غوطه ور سازید. زمان حال یا اکنون یک هدیه است که می توانید آن را باز کنید و از آن لذت ببرید.

شما فقط زمان حال را در اختیار دارید، بنابر این در زمان حال متمرکز شوید. اجازه ندهید ذهن تان به زمان ها و مکان های دیگر رانده شود.  اندیشیدن درباره گذشته و آینده ، زمان حال شما را تلف می کند.

زیستن در زمان حال را تمرین کنید و اجازه ندهید افکاری که بر مبنای گذشته شکل گرفته اند، محدوده ی زندگی شما را تعیین کنند و بر زندگی امروز شما تأثیر بگذارند.

وین دایر

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *