۷- هیچ رنجش و دلخوری قابل توجیه نیست.

ده راز برای کسب موفقیت و آرامش درون – ۷- هیچ رنجش و دلخوری قابل توجیه نیست.

هر زمان که سرشار از رنجش و دلخوری هستید کنترل و مهار افسار و احساسات خود را به دست دیگران سپرده اید تا آن را اداره کنند.

  • چرا رنجش و دلخوری به وجود می آیند؟

در مرحله اول شما باید سرزنش و عیب جویی از دیگران را کنار بگذارید. اگر موفق به انجام این کار نشوید، موفق به حل مشکل نخواهید شد.

دست برداشتن از سرزنش دیگران به این معنی است که هرگز آنان را به دلیل آنچه بر سرتان آمده، مسئول و مقصر قلمداد نکنید.

بر عهده گرفتن مسئولیت شرایط به وجود آمده، حداقل این فرصت را به شما می دهد که مسئولیت برطرف کردن و درس گرفتن از آنها را نیز تقبل کنید.

از طرف دیگر، زمانی که فرد یا عامل دیگری را در ذهن خویش مسئول می دانید، بنابراین برای بهبود اوضاع نیز قدمی برنمیدارید و منتظرید تا دیگران به خاطر شما تغییر یا اقدام کنند.

در مرحله دوم، باید اراده کنید تا در واکنش و پاسخ به هر آنچه که در مسیر زندگی تان پیش میآید، انرژی های متعالی تر و پرسرعت تر عشق، آرامش، شادی، گذشت و مهربانی را ارسال کنید.

به جای حق به جانب بودن ترجیح دهید مهربان باشید. نیازی نیست تا اشتباه دیگران را تشخیص دهید یا تلافی کنید، در صورتی که خود در اشتباه بوده اید.نتیجه این کار نیز به خودتان باز می گردد.

یک ضرب المثل چینی می گوید: «اگر درصدد انتقام جویی هستید، بهتر است دو تا قبر بکنید»

رنجش و دلخوری شما، خودتان را تباه می کند.

  • در جستجوی موقعیت هایی جهت دلخور شدن نباشید.

برای رسیدن به آرامش، بکوشید هیچ کس، هیچ چیز یا هیچ شرایطی باعث رنجش و آزردگی شما نگردد. اگر واقعه ای رخ می دهد که مطابق میل شما نیست و آن را تأیید نمی کنید، به هیچ وجه احساس قلبی خود را شرح ندهید و تا حد امکان سعی کنید آن احساس قلبی را از بین ببرید و آن را رها کنید. اکثر انسان ها مطابق نفس و خودمحوری خویش عمل می نمایند و واقعاً نیاز دارند که خود را حق به جانب جلوه دهند.

بنابر این وقتی با انسانهایی روبرو می شوید که چیزی می گویند که به نظر شما مناسب و شایسته نیست یا هنگامی که می دانید واقعا در اشتباه می باشند،فراموش کنید که حق باشماست و در مقابل بگویید: « در این مورد حق با شماست» .

شما همانطوری هستید که باید باشید و دیگران و اطرافیان شما نیز همانگونه هستند که باید باشند. به احتمال زیاد آنان هرگز دقیقاً مثل شما نخواهند شد. بنابراین انتظار نداشته باشید که انسان هایی که با شما متفاوت هستندمطابق میل شما تغییر کنند و آن طور که شما فکر می کنید، باشند. این مسئله هیچگاه اتفاق نمی افتد.

عشق عاری از هرگونه رنجش و دلخوری است و بی درنگ و مشتاقانه عفو و گذشت را عرضه می کند. عشق و گذشت به شما الهام می بخشد تا به جای مخالفت و ضدیت در جهت آنچه «برای» آن آفریده شده اید، «در جهت نیل به اهداف خویش» گام بردارید.

  • بخشش و گذشت

شالوده ی تمام تمرین های معنوی بر پایه ی باور«گذشت و بخشش» استوار است. شاید گذشت و بخشش، مؤثرترین کاری است که می توانید انجام دهید تا انرژی های پست ناشی از رنجش و انتقام را بطور کامل از زندگی خویش دور نمایید.

شما به دو علت بخشش و گذشت را تمرین می کنید. اولین دلیل این است که به دیگران اجازه دهید تا بدانند دیگر نمی خواهید نسبت به آن شخص خصومت و دشمنی بورزید و دلیل دوم این است که خود را از انرژی ویرانگر خشم و رنجش، خلاص کنید و رها سازید.

خشم و رنجش مانند زهر ماری است که پس از نیش زدن مار مدت ها طول می کشد تا سم در کل سیستم بدن شما جاری گردد، اثر کند و به بدن شما آسیب برساند. این نیش مار نیست که باعث مرگ انسان می گردد بلکه این سم است که باعث هلاکت انسان می شود. بنابراین با تصمیم گیری در جهت رها ساختن هرگونه رنجش و دلخوری، می توانید این سم را از بدن خود خارج نمایید.

برای افرادی که احساس می کنید به نوعی در مورد شما بد رفتاری کرده اند، با شیوه های مختلف عشق و محبت ارسال کنید و توجه نمایید که چقدر احساس بهتری دارید و تا چه اندازه به آرامش بیشتری دست یافته اید.

همواره بدانید:« هیچ گونه رنجش و دلخوری قابل توجیه نیست».

وین دایر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *