فاطمه زهرا ﷺ آمادگی برای لقاء الله-

 

فاطمه زهرا  ﷺ

آمادگی برای لقاء الله

فاطمه دختر رسول الله ﷺ سیده نساءالعالمین آخرین دختر حضرت خدیجه بنت خویلد و پیامبرﷺ بود(کاتب واقدی، بی تا: ج ۸،: ۱). فاطمه مکنّی  به « ام‌ابیها » (ابن اثیر جزری، ۱۴۱۵ ق: ج ۷، ص ۲۱۶ ( و ملقّب به «زهرا » بود (عسقلانی، ۱۴۱۵ ق: ج ۸، ص ۲۶۲).

پس از رحلت رسول خدا ﷺ، حزن و اندوه بر زهرا  ﷺ  مستولی شد. جبرئیل نزد آن حضرت می‌آمد تا هم صحبت او شود و او را تسلی دهد و از احوال رسول الله ﷺ و جایگاه ایشان و وقایعی که برای فرزندانش اتفاق خواهد افتاد، فاطمه ﷺ را با خبر کند. علی ﷺ آن گفتار را می‌نوشت و بدین ترتیب مصحف فاطمه تهیه شد. مصحف در میان مسلمانان به معنای قرآن بوده‌است، اما این مصحف، قرآن و حلال و حرام آن نیست، بلکه علم وقایع آینده است (کحاله، ۱۴۰۴ ق: ج ۴، ص۱۲۸ ).

سلمی نقل می‌کند که فاطمه ﷺ در بستر افتاد و روز وفاتش علی ﷺ برای حاجتی از منزل بیرون رفت. فاطمه به من گفت :ای مادر برایم آب بریز تا خود را بشویم. برای او آب ریختم و خود را خوب شست، سپس فرمود: لباس جدیدم را بیاور.

لباس را برای آن حضرت آوردم . سپس فرمود: رختخواب مرا در وسط اتاق بیانداز . در رختخواب قرار گرفت و رو به قبله شد، سپس فرمود : ای مادر!  من الان قبض روح می‌شوم، خودم را غسل داده‌ام، هیچ فردی لباس مرا در نیاورد. فاطمهﷺ رحلت فرمود. علی ﷺ آمد و این خبر را به او دادم ( کاتب واقدی، بی تا: ج ۸، ص ۲۷).

حضرت زهرا ﷺ به دنبال مبارزه‌اش علیه ظالمان و غاصبان تصمیم گرفت که اجازه ندهد بر وی نمازگزارند و از محل دفنش با خبر شوند؛ پس به همسرش وصیت کرد تا بدن مطهرش را شبانه دفن کند . لذا آرامگاه این بانوی مقدس مخفی و نامعلوم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *