تله زندگی«نقص-شرم و شکست»

رهایی از تله زندگی«نقص – شرم و شکست»

اگر در دوران کودکی، حس ارزشمندی شما آسیب دیده باشد، در دام دو تله زندگی گرفتار می شوید: « نقص – شرم و شکست»

نقص- شرم:

اگر دچار تله زندگی «نقص- شرم » شده باشید، احساس می کنید عیب های زیادی دارید و از ارزش چندانی برخوردار نیستید. باور راسخ دارید که برای اطرافیان آدم ارزشمند و دوست داشتنی نیستید. فکر می کنید که هر آن ممکن است عیب های شما برملا شود.

ممکن است در دوران کودکی احساس کرده اید که به دلیل عیب و ایرادهایتان مورد احترام خانواده قرار نمی گیرید و از شما عیب جویی می کرده اند. خودتان را مقصر می دانید و احساس می کنید ارزش آن را ندارید که دیگران شما را دوست داشته باشند. در دوران بزرگسالی نیز از عشق ورزی و قبول محبت دیگران می ترسید. باورتان نمی شود که دیگران به دلیل ارزشمندی تان بخواهند با شما رابطه‌ای صمیمی برقرار کنند. بنابر این انتظار دارید که دیگران دست ردّ به سینه شما بزنند، شما را تحویل نگیرند و طردتان کنند.

شکست:

اگر تله زندگی شکست در شما نفوذ کرده باشد، اعتقاد دارید که دست یابی به موفقیت های شغلی، ورزشی و تحصیلی شکست خورده اید. معتقدید که در مقایسه با همسالانتان شکست خورده اید. در دوران کودکی برای دست یابی به موفقیت با تحقیر دیگران روبه رو شده اید و حس حقارت در شما ماندگار شده است . ممکن است مثل بقیه در یادگیری و مهارت آموزی توانایی نداشته اید و دیگران در مقایسه با شما در زمینه کسب نمره و پیشرفت، موفق تر بوده اند. شما را به عنوان کودکی”احمق”،”بی استعداد” و یا”تنبل” شناخته‌اند. در دوران بزرگسالی نیز با بزرگ انگاری شکست های خود عملاً به تداوم این تله زندگی دامن می زنید و به این ترتیب همیشه احساس می کنید محکوم به شکست هستید .

جفری یانگ- ژانت کلوسکو

راز آرامش در کانون گرم خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *