چرا و چگونه به دنبال درک دیگران باشیم

چرا و  چگونه به دنبال درک دیگران باشیم ؟

تا وقتی در نقش قاضی و داور هستیم ، به ندرت تاثیری را که مد نظرمان است ، بر دیگران می گذاریم . والدین فقط هنگامی میتوانند وضعیت نامطلوب را تغییر دهند که بتوانند شرایط فرزند خویش را درک کنند .

  این تجربه نشان می دهد که چرا درک دیگران آنقدر مهم است . از سوی دیگران درک شدن ، معادل نفس کشیدن است .

لحظه ای را تجسم کنید که از نفس افتاده اید و به دنبال هوای تازه می گردید . در این لحظه به چه چیز دیگری فکر می کنید ؟

به این مطلب فکر کنید که چرا مردم سر یکدیگر داد می زنند ؟

آنها می خواهند درک شوند . در واقع فریاد می زنند :« مرا درک کنید ! به حرف هایم گوش دهید !

مسئله این است که این فریاد زدن آنقدر از نظر عاطفی گران تمام می شود که حالت تدافعی و عصبانیت بیشتری ایجاد می کند . هر چه این رفتار متقابل ادامه یابد ، عصبانیت بیشتری ایجاد می کند . و هیچ کدام از طرفین دیگری را درک نمی کند . اینجاست که هر دو طرف باید به این نوشته ارجاع داده شوند !

بعد از بقای جسمی ، قویترین نیاز ما ، نیاز روانی است . عمیق ترین عطش انسان درک شدن است . وقتی به حرف های دیگری واقعا گوش می دهید ، به این نیاز واقعی او پاسخ مثبت می دهید .

خانم جوانی می گفت :« یکبار با زحمت بسیار برای شوهرم جشن تولد غیر منتظره ای گرفتم . فکر می کردم این کار خوشحالش می کند . اما او خوشحال نشد در واقع خیلی هم ناراحت شد . جشن تولد غیر منتظره را دوست نداشت . خوشش نمی آمد که ناگهان با سر و صدا بریزیم سرش و تبریک بگوییم .

او دوست داشت شامی آرام در کنار هم بخوریم و به سینما برویم . از این تجربه آموختم که قبل از سپرده گذاری در حساب کسی ، اول باید بفهمیم برای او چه چیز مهم است ؟ اگر می خواهیم خوشحالش کنیم اول باید بدانیم چه چیز خوشحالش می کند ؟

اغلب مردم تمایل دارند احساسات و انگیزه های خود را به رفتار سایر مردم تعمیم دهند . تصور می کنند چیزی که برای آنها مهم است برای بقیه هم همینطور است . در بعضی مواقع شاید این چنین باشد ولی همیشه اینطور نیست .

برای اینکه بتوانید در حساب عاطفی فرد مورد نظر سرمایه گذاری کنید ، اول باید بدانید چه چیزی برای او مهم است . همه ما در دنیای منحصر به فرد خود زندگی می کنیم .ممکن است آنچه برای شما هدف اصلی است ، برای او هدفی فرعی باشد ، یا ممکن است اصلا” اهمیتی نداشته باشد .

هر انسانی منحصر به فرد است و برای همین هرکس نیاز دارد که او را به روش خودش دوست داشته باشید . کلید سپرده گذاری  عاطفی فهمیدن و حرف زدن با زبان عشق همان فرد است .

واقعیت این است که همه آدمها از لحاظ عاطفی بسیار ضعیف و حساس هستند . بعضی از افراد سعی می کنند با ترفند های مختلف ، با ژست و قیافه و نقاب زدن بر این ضعف سرپوش بگذارند .

ولی همه انسان ها به عشق بی قید و شرط ، به خانه ای در  دل دیگری ، به دلبستگی واقعی و همیشگی نیازمندند . به همین دلیل است که ساختن محیطی محبت آمیز در خانه آنقدر اهمیت دارد .

بنا نهادن چنین فرهنگی _ عشق بی قید و شرط_ از هر چیزی مهم تر است . ایجاد چنین فرهنگی یعنی داشتن همه چیز .

مشاوره آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *