تله زندگی«وابستگی- آسیب پذیری»

رهایی از تله های زندگی« وابستگی – آسیب پذیری»

اگر توانایی شما برای انجام کار مستقلانه، آسیب دیده باشد در دام دو تله زندگی «وابستگی و آسیب پذیری» می افتید.

وابستگی:

زمانی که گرفتار تله زندگی «وابستگی» می شوید، احساس می کنیدنمی توانید بدون کمک دیگران از پس کارهای روزمره زندگی خود برآیید . برای انجام کارهایتان دست نیاز به سوی دیگران دراز می کنید. و همیشه نیاز به حمایت دارید.

اگر در دوران کودکی سعی کرده اید که مستقل عمل کنید اطرافیان به جوانه های خودمختاری و استقلال طلبی شما آسیب زده اند. در دوران بزرگسالی دائم به دنبال افراد توانمندی می گردید که به آنها وابسته شوید. به این افراد اجازه می دهید که به جای شما تصمیم بگیرند و بر زندگی شما حکومت کنند. در محل کار از انجام کارها شانه خالی می کنید. پرواضح است که چنین تله زندگی باعث پسرفت گرایی شما می‌شود.

آسیب پذیری:

در این تله زندگی شما، دائم نگران بروز فاجعه یا مصیبت( مثل حوادث طبیعی، جنایی، پزشکی یا مالی) هستید. امنیت ندارید . در دوران کودکی دائم به شما گوشزد کرده اند که دنیای خطرناکی داریم و احتمالا والدینتان بیش از حد از شما حمایت کرده اند و نگران سلامتی و امنیت شما بوده اند.

نگرانی ها و ترس های شما به قدری زیاد و غیر واقع بینانه هستند که حاکم بی چون و چرای زندگی شما می شوند. توان و نیروی شما صرف اطمینان طلبی و امنیت خواهی می شود. حوزه های نگرانی شما متفاوت هستند. به عنوان مثال گاهی اوقات سخت نگران بیماری می شوید . گاهی نگران مسائل مالی می شوید. یا در حوزه های متفاوتی ( مثل ترس از پرواز، زلزله یا دزدیده شدن کیف پول ) .

جفری یانگ – ژانت کلوسکو

راز آرامش در کانون گرم خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *