تله زندگی« محرومیت هیجانی- طرد اجتماعی»

رهایی از تله زندگی « محرومیت هیجانی- طرد اجتماعی»

اگر نتوانسته باشید با افراد مهم زندگی خود رابطه ای صمیمی و عاطفی برقرار کنید، در دام دو تله زندگی می افتید: محرومیت هیجانی و طرد اجتماعی.

محرومیت هیجانی

اگر در دام تله زندگی محرومیت هیجانی افتاده باشید، سخت باور دارید که نیاز شما به دوست داشته شدن هیچ گاه از سوی دیگران برآورده نخواهد شد. احساس می کنید هیچ کس به شما اهمیت نمی‌دهد یا واقعاً احساس های شما را درک نمی‌کند. خودتان را لایق رابطه با افراد بی عاطفه، انعطاف ناپذیر و خشن می دانید یا اینکه خودتان این گونه هستید. همین امر به نارضایتی از روابط دامن می زند. باچنین الگوی ارتباطی جای تعجب است اگر راضی باشید. احساس می‌کنید گول خورده اید و دائم بین دو احساس عصبانیت از یک سو و تنهایی از سوی دیگر، سرگردان هستید. نکته جالب اینکه از دست دیگران عصبانی هستید و همین عصبانیت باعث کناره گیری دیگران از شما می شود و به محرومیت هیجانی بیشتر شما دامن می زند.

محرومیت هیجانی با پوچی، معنا باختگی و بی تفاوتی هیجانی همراه است. این افراد معنای عشق را نمی دانند و آن را تجربه نکرده‌اند.

طرد اجتماعی:

این تله زندگی خود را در رابطه با دوستان و گروه ها نشان می دهد. این تله زندگی شما را مجبور می کند احساس کنید با بقیه فرق دارید، متفاوتید و شما را به دام انزوا گزینی می کشاند. اگر همبازی ها و همسالان، شما را نادیده گرفته باشند و حس تعلق خاطر به گروه دوستان در شما رشد نکرده باشد، گرفتار این تله زندگی می‌شوید.

شاید به دلیل صفات و ویژگی های عجیبی که داشته‌اید، احساس کرده‌اید که با دیگران فرق دارید. در دوران بزرگسالی نیز با اجتناب از روابط و معاشرت گریزی به ادامه این تله زندگی دامن زده اید.

در موقعیت های اجتماعی، احساس حقارت می کنید. البته این تله زندگی همیشه به این واضحی و آشکاری نیست. بسیاری از افرادی که در دام این تله زندگی افتاده اند در روابط صمیمی راحت برخورد می کنند و مهارت اجتماعی خوبی دارند. ممکن است این تله زندگی تمام روابط آنها را درگیر نکرده باشد. گاهی اوقات برخی از افراد که روابط خوبی دارند تعجب می کنیم وقتی که پی می بریم در محیط کار، کلاس درس یا مهمانی چقدر مضطرب و کناره گیر هستند. یکی از ویژگی های این افراد، بی‌قراری است. ویژگی دیگر این افراد این است که به دنبال ارضای حس تعلق خاطر می گردند.

جفری یانگ- ژانت کلوسکو

راز آرامش در کانون گرم خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *